https://fashionir.com
مد و فشن ایران

آموزش مراقبت از پوست + آموزش انواع پوست ها

روش های آسان مراقبت از پوست و توصیه متخصصان

عوامل بسیاری روی سلامت پوست اثر می‌گذارد از جمله: تغذیه سالم، تحرک بدنی، شرایط محیطی مطلوب از نظر دما و رطوبت. استفاده از کرم‌های آرایشی و بهداشتی با کیفیت که تعادل طبیعی پوست را نگه دارد و آثار منفی بر روی پوست نداشته باشد در مراقبت از پوست بسیار حائز اهمیت است.

روش های آسان مراقبت از پوست و آشنایی با انواع پوست ها

آموزش مراقبت از پوست : یکی از مهم‌ترین اعضای بدن پوست است. آیینه تمام نمای وجود انسان، پرکاربردترین و در عین حال جذاب ترین عضو بدن انسان پوست است. اگر پوست سالم، شفاف و زیبا داشته باشیم یعنی سلامت هستیم. به عبارت دیگر پوست سالم نشان دهنده بدن سالم است. پوست سالم اعتماد به نفس فرد را بالا می‌برد زیرا در این صورت، شخص از خودش رضایت دارد و فرد بیننده نیز احساس خوبی پیدا می‌کند.

عوامل بسیاری روی سلامت پوست اثر می‌گذارد از جمله: تغذیه سالم، تحرک بدنی، شرایط محیطی مطلوب از نظر دما و رطوبت. استفاده از کرم‌های آرایشی و بهداشتی با کیفیت که تعادل طبیعی پوست را نگه دارد و آثار منفی بر روی پوست نداشته باشد در مراقبت از پوست بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله از مد و فشن ایران می خواهیم برای شما در بار آموزش مراقبت از پوست صحبت نماییم، در ادامه با ما همراه باشید.

وظایف پوست:

پوست بدن انسان را در مقابل آسیب‌های مکانیکی، حرارت و تابش شدید نور حفظ می‌کند. پوست از نفوذ مواد شیمیایی و ورود میکروب‌ها و میکروارگانیسم ها به بدن جلوگیری می‌کند. پوست برخی از مواد زیان آور حاصل از فعالیت‌های متابولیسمی در سیستم گوارش و کبد را دفع می‌کند.

پوست هورمون‌ها و آنزیم‌ها را در داخل بدن نگه می‌دارد.

پوست به عنوان عضو لامسه خارجی پیام‌های حسی را از طریق اعصاب به مغز و مراکز عصبی منتقل می‌کند.

 پوست به کمک سلول‌های لاتگرهانس نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند.

انواع پوست:

پوست از نظر نژادی به انواع مختلف سیاه، سفید، زرد و قهوه‌ای و از نظر محیطی و ارثی به انواع مختلف پوست خشک، چرب، معمولی و مخلوط تقسیم می‌شود. هر کدام از انواع پوست مراقبت‌های خاص خود را دارند.

پوست‌ها از نظر ترشحات مرطوب کننده به چهار دسته مجزا تقسیم می‌شوند:

پوست چرب: این نوع از پوست در بین جوانان و نوجوانان بیشتر یافت می‌شود. در این نوع پوست ترشحات غده‌های چربی بسیار زیاد است. البته افزایش غده‌های چربی به ژنتیک و فعالیت هورمون‌های جنسی مربوط است.

پوست خشک: افراد در سنین بالا معمولاً دچار خشکی پوست می‌شوند. زیرا در سنین بالا ترشحات چربی کاهش می‌یابد و مرطوب کننده‌های طبیعی پوست کمتر فعالیت می‌کنند بنابراین در سنین بالا فرد دچار خشکی پوست می‌شوند.

پوست طبیعی و نرمال: در این نوع پوست ترشحات چربی و فعالیت مرطوب کننده‌های پوست در حد متعادل می‌باشد.

پوست مخلوط: ترشحات چربی و مرطوب کنندگی در این نوع پوست از قسمتی به قسمت دیگر متفاوت است. به طور مثال روی گونه‌ها خشک و کنار گونه‌ها چرب می‌باشد.

روزنه پوست:

روزنه یا همان منافذ پوست درواقع محل خارج شدن چربی از غده‌های چربی هستند. بنابراین همیشه باید باز باشند زیرا اگر بسته شوند باعث جوش صورت می‌شوند. البته این تصور اشتباه وجود دارد که باید منافذ پوست بسته باشد. روش‌هایی وجود دارد که این منفذها دیده نشود. راحت‌ترین روش این است که با شست و شو این ترشحات چربی را از بین برد. شست و سوی مداوم با صابون‌های ضد جوش به این مسئله کمک می‌کند. روش دیگر استفاده از کرم و ژل‌های حاوی A H A می‌باشد و با مقداری لایه برداری این منافذ غیر قابل رؤیت می‌شوند.

مراقبت‌های روزانه:

انتخاب دقیق محصولات آرایشی.

پاک کردن صورت از آلودگی‌های محیطی و عرق و چربی و پوسته ریزی طبیعی پوست.

استفاده از مرطوب کننده‌ها جهت اصلاح و کمک کردن به مرطوب کننده‌های طبیعی پوست.

محافظت از پوست در مقابل نور خورشید جهت نرسیدن اشعه ماوراء بنفش به پوست از طریق استفاده از کرم‌های ضد آفتاب.

درمان هر نوع بیماری پوستی.

متخصصان پوست به خانم‌های خانه دار توصیه می‌کنند کارهای زیاد منزل و به خصوص پخت و پز طولانی مدت در آشپزخانه بر زیبایی و شفافیت پوست آن‌ها تأثیر مخربی دارد. متخصصان عقیده دارند: پوست خانم‌ها به دلیل گرمای آشپزخانه و تلاش زیاد عرق می‌کند و آب بدن کم می‌شود و در نتیجه پوست خشک می‌شود و چین و چروک می‌افتد. باید آب از بین رفته بدن را جبران کرد.

خواب کافی، آرامش روحی، غذای سالم، مصرف آب زیاد و مصرف میوه و سبزی پوست سالم و شادابی را برای شما به همراه دارد.

آموزش مراقبت از پوست
آموزش مراقبت از پوست

توصیه‌های متخصصین پوست در استفاده از لوازم آرایشی:

کارشناسان پوست و مو می‌گویند: مصرف بی رویه لوازم آرایشی بر سلامت پوست اثر مخربی دارد. لذا از مصرف بیش از حد لوازم آرایشی خودداری کنید.

برخی از لوازم آرایشی دارای ترکیباتی هستند که اثر اشعه آفتاب را زیاد می‌کنند. به عنوان مثال برخی از لوازم آرایشی ترکیباتی به نام تالک دارند که اثر نور آفتاب را تشدید می‌کند و نوعی پوشش ایجاد کرده و مانع تنفس طبیعی پوست می‌شوند. توصیه می‌شود برای کاهش اثر تجمعی نور آفتاب بر پوست و عوارض ناشی از آن از کرم‌های ضد آفتاب استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.