https://fashionir.com
مد و فشن ایران

راهنمای جنس پارچه و لباس نایلونی و پلی‌استر

راهنمای جنس پارچه و لباس نایلونی و پلی‌استر

نایلون، اولین فیبر مصنوعی در جهان، توسط والاس کراترز Wallace Carothers در سال ۱۹۳۵ اختراع شد. البته پارچه نایلونی تا بعد از جنگ جهانی دوم، برای تولید لباس نایلونی در دسترس عموم قرار نگرفت اما به‌صورت گسترده توسط ارتش برای تولید چتر نجات استفاده شد. پلی‌استر، به زبان علمی، نامی برگرفته از یک پلیمر مصنوعی است که بیشتر به‌عنوان یک نوع پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) شناخته می‌شود. اما به زبان ساده، پلی‌استر اساساً نوعی پلاستیک است.

راهنمای جنس پارچه و لباس نایلونی و پلی‌استر : نایلون، اولین فیبر مصنوعی در جهان، توسط والاس کراترز Wallace Carothers در سال ۱۹۳۵ اختراع شد. البته پارچه نایلونی تا بعد از جنگ جهانی دوم، برای تولید لباس نایلونی در دسترس عموم قرار نگرفت اما به‌صورت گسترده توسط ارتش برای تولید چتر نجات استفاده شد.

البته شما می توانید آموزش پارچه شناسی و شناخت پارچه ها را در مد و فشن ایران مطالعه نمایید و اطالعات تکمیلی دریافت کنید.

شناخت پارچه و لباس نایلونی

قابلیت ارتجاع و کشسانی: الاستیک Elastic یا قابلیت ارتجاع بالا از ویژگی‌های اصلی پارچه نایلونی است.
نایلون، پارچه‌ای نرم و لطیف: در ابتدا این پارچه به‌عنوان یک جایگزین برای ابریشم ساخته‌شده و این خود گویای لطافت و درخشندگی این پارچه است.
بسیار بادوام و مقاوم در برابر فرسایش مقاوم است: نایلون مقاومت بالایی در برابر انبساط، انقباض، کشش، چین‌وچروک، ساییدگی و فرسایش دارد.
استحکام بالا: نایلون مستحکم و درعین‌حال سبک است.
مراقبت از آن ساده است: پارچه نایلونی در درجه اول نسبت به لک مقاومت خوبی دارد و دوم اینکه می‌تواند به‌راحتی در خانه شسته و خشک شود.
آب‌گریزی: پارچه نایلون آب‌گریز است به این معنی که به شکل ایده آلی آب را به سطح خارجی می‌راند، جایی که عمل تبخیر به‌سرعت شکل می‌گیرد. اما نایلون دیر‌تر از پلی‌استر خشک می‌شود و این به این دلیل است که مقداری هرچند اندک از آب را جذب می‌کند.

شستشوی لباس‌های نایلونی

لباس نایلونی: ملاحظات نگهداری و شستشو
نایلون نیز مانند پلی‌استر می‌تواند با ماشین شسته و خشک شود، گرچه در تمام مراحل مراقبت از این پارچه، حرارت کم توصیه می‌شود.

به‌طور خلاصه، نکات زیر را برای مراقبت از لباس نایلونی خود فراموش نکنید، اما قطعاً برچسب مراقبت و نگهداری که خاصِ هر لباس نوشته‌شده است، ارجح خواهد بود:

شستشو: لباس نایلونی می‌تواند با ماشین شسته و خشک شود. به خاطر داشته باشید که پارچه‌های سفید از این جنس، برای جلوگیری از زرد شدن، باید به‌طور جداگانه شسته شده و گاهی از سفیدکننده برای آن‌ها استفاده شود.
خشک‌کردن: لباس را در دماهای پایین خشک‌کنید تا دوام طولانی‌تری داشته باشد.
اتوکشی: در هنگام اتوکشی به این نکته دقت کنید که اتوی داغ موجب ذوب شدن نایلون می‌شود پس حرارت را تا حد امکان کم کنید.

معایب پارچه‌های نایلونی

راهنمای جنس پارچه و لباس، معایب استفاده از پارچه یا لباس نایلونی

برخی افراد دوست دارند فقط لباس‌هایی با الیاف و پارچه‌های طبیعی مانند نخ – پنبه، ابریشم، پشم و … بپوشند.

مزایای آن‌ها نیز این است که معمولاً قابل‌تنفس، ضد آلرژی و بادوام هستند. البته الیاف طبیعی گران‌تر بوده و نیاز به مراقبت بیشتری در رابطه با شستشو و خشک شدن دارند.

در نور خورشید شدت رنگ خود را از دست می‌دهد: یکی از معایب پارچه یا لباس نایلونی این است که در نور آفتاب مقداری تغییر رنگ می‌دهد.
نایلون، پارچه‌ای براق: نمی‌توان این مورد را به‌عنوان یکی از عیوب این لباس برشمرد اما برای افرادی که لباس براق دوست ندارند، این ویژگی می‌تواند تا حدی آزاردهنده باشد.
قابلیت تنفس: اصلی‌ترین مشکل در مورد پارچه‌های مصنوعی، همان عدم بهره‌مندی از قابلیت تنفس است که موجب می‌شود احساس عرق یا رطوبت ایجاد کنند و ناراحت‌کننده باشند (به عمل انتقال رطوبت و بخارآب از لباس به بیرون اصطلاحاً تنفس می‌گویند). اما امروزه با توجه به تولیدات مدرن، در پارچه‌های نایلون و پلی‌استر، قابلیت تنفس بر اساس ضخامت نخ و تراکم بافت، متفاوت است.


حساس نسبت به حرارت بالا: نکته‌ی مهم‌تر در مورد این پارچه این است که قابلیت ذوب شدن در دماهای بالا را دارد.
رنگ‌پذیری از لباس‌های دیگر: لباسی با پارچه نایلونی به‌شدت مستعد رنگ گرفتن از لباس‌های دیگر است و به همین دلیل توصیه می‌شود که به‌صورت مجزا شسته شود.
الکتریسیته ساکن: اگرچه این مورد “مشکل” محسوب نمی‌شود، اما دقیقه مانند پلی‌استر، پارچه نایلونی نیز الکتریسیته ساکن تولید می‌کند. برای این مورد، استفاده از نرم‌کننده را در شستشوی لباس فراموش نکنید.
محیط‌زیست: عدم امکان بازیافت، مشکلی محیط‌زیستی است که یکی از معایب این الیاف به شمار می‌رود.

نایلون و پلی‌استر: راهنمای جنس پارچه و لباس نایلونی و پلی‌استر

پلی‌استر چیست و از کجا آمده است؟
پلی‌استر چیست و از کجا آمده است؟

پلی‌استر چیست و از کجا آمده است؟

این ماده اولین بار در سال ۱۹۴۱ توسط شیمیدان‌های بریتانیایی جان رکس John Rex Whinfield و جیمز تنانت James Tennant Dickson اختراع شد و در دهه ۱۹۷۰ به‌طور فزاینده‌ای محبوب شد، به‌طوری‌که از آن به‌عنوان “فیبر معجزه‌ای که می‌تواند برای ۶۸ روز بدون اتو کردن پوشیده شود” یاد می‌کردند. پلی‌استر، به زبان علمی، نامی برگرفته از یک پلیمر مصنوعی است که بیشتر به‌عنوان یک نوع پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) شناخته می‌شود. اما به زبان ساده، پلی‌استر اساساً نوعی پلاستیک است.

لباس پلی‌استر: خصوصیات و ویژگی‌ها

بسیار بادوام است: مقاومت در برابر بسیاری از مواد شیمیایی، انبساط و انقباض، کشش، چین‌وچروک، ساییدگی و فرسایش، لباس پلی‌استر را به کالایی محبوب در صنعت مد تبدیل کرده است.
استحکام و رنگ‌پذیری بالایی دارد: الیاف استفاده‌شده برای ایجاد پارچه پلی‌استر بسیار قوی و سبک هستند و به‌راحتی رنگ می‌شوند.
مراقبت از آن ساده است: این پارچه نسبت به لکه‌ها مقاومت بالایی دارد و می‌توان آن را به‌راحتی در خانه شسته و خشک کرد.
یک عایق رطوبتی خوب: پارچه پلی‌استر آب را جذب نمی‌کند و زود خشک می‌شود، به همین دلیل به‌عنوان عایق رطوبتی برای الیاف دیگر استفاده می‌شود.
شکل خود را حفظ می‌کند: ازاین‌رو برای لباس‌های مناسب برای شرایط آب و هوایی سخت مناسب است.
لغزنده و روشن است: لباس پلی‌استر در هنگام لمس خاصیت لغزندگی و تقریباً ابریشمی دارد که آن را منعطف می‌کند. همچنین خصلتاً روشن است و به‌خوبی شناسایی می‌شود، این ویژگی موجب استفاده از رنگ‌های خاص‌تر این پارچه در موقعیت‌های خاص می‌شود.
اگر لباس‌های خود را دوست دارید، حتماً می‌دانید که با بررسی برچسب‌ها می‌توانید از مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن آگاه شوید. اگر در تولید لباس شما از درصد بالایی از پلی‌استر استفاده‌شده است، خوشحال باشید، چرا که مراقبت از لباس پلی‌استر واقعاً ساده و ازنظر زمانی بسیار بهینه است.

نکات کلی زیر را برای مراقبت از لباس خود فراموش نکنید، اما قطعاً برچسب مراقبت و نگهداری که خاصِ هر لباس نوشته‌شده است، ارجح خواهد بود:

شستشو: لباس پلی‌استر می‌تواند با ماشین شسته و خشک شود. اضافه کردن یک نرم‌کننده‌ی پارچه می‌تواند برای رفع الکتریسیته‌ی ساکن، کمک‌کننده باشد.
خشک‌کردن: لباس را در دماهای پایین خشک‌کنید تا دوام طولانی‌تری داشته.
اتوکشی: اگرچه لباس پلی‌استر نیازی به اتوکشی ندارد، اما اگر تصمیم به این کار گرفته‌اید، دقت کنید که اتو گرم باشد، نه داغ!
خشک‌شویی: پارچه پلی‌استر می‌تواند بدون هیچ نگرانی خشک‌شویی شود.

راهنمای جنس پارچه و لباس، معایب پارچه و لباس پلی‌استر

آیا معایبی در استفاده از پلی‌استر وجود دارد؟

برخی افراد دوست دارند فقط لباس‌هایی با الیاف و پارچه‌های طبیعی مانند نخ – پنبه، ابریشم، پشم و … بپوشند. مزایای آن‌ها نیز این است که معمولاً قابل‌تنفس، ضد آلرژی و بادوام هستند. البته الیاف طبیعی گران‌تر بوده و نیاز به مراقبت بیشتری در رابطه با شستشو و خشک شدن دارند.

لباس پلی‌استر قابلیت تنفس ندارد: اصلی‌ترین مشکل در مورد پارچه‌های مصنوعی، همان عدم بهره‌مندی از قابلیت تنفس است که موجب می‌شود احساس عرق یا رطوبت ایجاد کنند و ناراحت‌کننده باشند (به عمل انتقال رطوبت و بخارآب از لباس به بیرون اصطلاحاً تنفس می‌گویند). دلیل این موضوع نیز قابلیت پایین جذب رطوبت توسط پلی‌استر در مقایسه با الیاف طبیعی مانند نخ – پنبه است. بااین‌حال، تولیدات مدرن در حال حاضر شروع به ایجاد پارچه پلی‌استر باقابلیت جذب رطوبت کرده‌اند.
آلرژی: مشکل بعدی که به‌ندرت اتفاق می‌افتد، در مورد افرادی است که پوست بسیار حساسی دارند و ممکن است متوجه واکنش‌های پوستی کمی نسبت به الیاف مصنوعی شوند.
قابلیت اشتعال بالایی دارد: نکته‌ی مهم‌تر در مورد این پارچه این است که بسیار قابل اشتعال است، بنابراین باید مراقب باشید، به‌خصوص اگر با پوشیدن لباس ۱۰۰٪ پلی‌استر در نزدیکی شعله قرار می‌گیرید.
الکتریسیته ساکن: اگرچه این مورد “مشکل” محسوب نمی‌شود، اما برای زمان‌هایی که به مهمانی می‌روید و به مدل موهای خود حساس شده‌اید، می‌تواند آزاردهنده باشد.
محیط‌زیست: با توجه به اینکه این الیاف از مواد نفتی حاصل می‌شود که منابع بازگشت‌ناپذیر طبیعت هستند، مشکلات محیط‌زیستی یکی از معایب این الیاف به شمار می‌رود.

کاربردهای پارچه و لباس پلی‌استر

متداول‌ترین و نخستین کاربرد پلی‌استر، تولید لباس‌ پلی‌استر است که بسیار محبوب هستند.

با توجه به قدرت و استحکام این ماده، از آن برای تولید طناب در صنعت استفاده می‌شود. همچنین بطری‌های قابل بازیافت PET امروزه یکی از محبوب‌ترین کاربردهای پلی‌استر است.

عموماً از کاربرد‌های وسیع این الیاف می‌توان به مد و لباس شامل بارانی و کاپشن، لباس ورزشی، منسوجات مانند لوازم خواب ملافه‌ها، پتوها و کیسه‌خواب، زمینه تزئینی و آرایشی مانند مبلمان و لوازم منزل، چمدان و کیف، الیاف صنعتی مانند کمربند ایمنی و انواع طناب و عایق و … اشاره کرد.

بدیهی است که پارچه‌های گوناگون باکیفیت‌های متفاوت، دارای ویژگی‌های متنوع و منحصربه‌فردی هستند و به‌منظور کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین، علاوه بر تمام نکات گفته‌شده، به یاد داشته باشید که تمام پارچه‌های پلی‌استر برابر نیستند. در هنگام خرید، با توجه به نیازتان می‌توانید کیفیت‌های پایین‌تر یا بالاتر آن را انتخاب کنید. منبع مقاله نایلون و پلی‌استر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.