https://fashionir.com
مد و فشن ایران

شناسایی نیازهای بازار در طراحی مد و فشن

شناخت نیار ها و ارائه خدمات در حوزه مد و فشن ایران

در طراحی مد و فشن نیز باید نیازهای روز جامعه شناسایی شوند و متناسب با آن نیازها فعالیت تولیدی صورت گیرد. بااین‌همه نیاز نیست که برای تحقیق درباره این مسئله کاملاً غرق در بازار شوید، بلکه این احتمال وجود دارد که ایده‌ای برای یک لباس منحصربه‌فرد در زندگی روزمره‌ خودش را به شما نشان بدهد و شما فرصت را غنیمت شمرده و آن را عملی کنید.

طراحی مد و فشن : موفق‌ترین تجارت‌ها آن‌هایی هستند که مشکلی را در بازار شناسایی می‌کنند و سپس محصولی طراحی می‌کنند تا آن مشکل را حل کند. در طراحی مد و فشن نیز باید نیازهای روز جامعه شناسایی شوند و متناسب با آن نیازها فعالیت تولیدی صورت گیرد. بااین‌همه نیاز نیست که برای تحقیق درباره این مسئله کاملاً غرق در بازار شوید، بلکه این احتمال وجود دارد که ایده‌ای برای یک لباس منحصربه‌فرد در زندگی روزمره‌ خودش را به شما نشان بدهد و شما فرصت را غنیمت شمرده و آن را عملی کنید. البته این قنوانین در طراحی مد و فشن ایران نیز به همین صورت می باشد.

شناسایی نیازهای بازار در طراحی مد و فشن

جردن ساک، بنیان‌گذار و مدیرعامل سئو اند تیلینگر است. این شرکت یک خط تولید تخصصی پوشاک درزمینه‌ی پیراهن‌های گلف مردانه است. ایده او برای پیراهن ساده و مشهورش هنگامی به ذهنش خطور کرد که در یک‌فصل تابستان در تعطیلات دانشکده به منهتن رفت.

«من به تعطیلات تابستانی توجه کردم که در آن مجبور بودم آستین‌کوتاه بپوشم؛ اما بلوزهای معمولی ضخیم و از جنس کتان بودند. من همیشه آخر هفته‌ها با دوستانم گلف بازی می‌کردم و عاشق پوشیدن یونیفرم حرفه‌ای بودم؛ ولی واقعاً نمی‌شود آن لباس‌ها را برای کار معمولی به تن کرد؛ چون این لباس‌ها بارنگ‌های روشن و آرم دار هستند، درواقع زشت هستند.

 ایده اصلی من برای تولید پیراهن‌های گلف در یک‌لحظه ایجاد نشد اما به‌تدریج به تولید یک پولو (polo shirt) معمولی مناسب جهت کار علاقه‌مند شدم. پیراهنی که دارای ویژگی‌های پیراهن گلف معمولی باشد.»

طراحان حرفه ای دنیا همیشه، قبل از شروع طراحی جامعه هدف خود را در نظر میگیرند.

یک رویکرد دیگر نیز وجود دارد:  اگر واقعاً قصد طراحی لباسی رادارید ولی نمی‌دانید که این لباس واقعاً چه لباسی باید باشد، ابتدا مخاطبتان را در نظر بگیرید و در مورد این‌که آن‌ها به چه نوع لباسی نیاز دارند فکر کنید.

به‌عنوان‌مثال، شری دامبی (Sherri Dombi) مؤسس Bee Yourself Apparel است که یک خط تولید تطبیقی است که ویژگی‌های طراحی آن به افراد سالخورده این امکان را می‌دهد که به‌راحتی لباس خود را بپوشند.

دامبی می‌گوید: «در ابتدا شما به عشق و علاقه به کارتان نیاز دارید.» او ادامه می‌دهد: «ما به پدرانمان این امکان را می‌دهیم که لباس‌هایی مثل ما بپوشند اما آن‌ها را خودشان به تن کند.»

زمانی که ایده‌ی تجاری خود را پیدا کردید باید مصرف‌کننده‌ هدفی که لباس را برای او طراحی می‌کنید، درک کنید. طرح شما، انتخاب پارچه، شناسایی منابع بودجه و خروجی‌های خرده‌فروشی همگی باید با توجه به مواردی مانند رفتارها، سبک زندگی و ترجیحات زیبایی‌شناختی مخاطب در نظر گرفته شوند. بنابراین قبل از شناسایی عمیق مخاطب خود از پرداختن به موارد طرح‌شده خودداری کنید.

طراحی مد و فشن
طراحی مد و فشن

بخشی از این تحقیقات باید شامل مطالعه و بررسی شرکت‌هایی باشد که محصولات، بازاریابی و استراتژی‌های برندینگ آن‌ها مورد تحسین شما هستند و در این زمینه‌ها موفقیت زیادی دارند. خصوصاً شرکت‌هایی که استراتژی‌هایی نزدیک به نیاز شما دارند و جامعه‌ هدف آن‌ها همان جامعه هدف شماست.

مهربان می‌گوید: «نخستین مرحله جمع‌آوری اطلاعات است. شما باید تمام آنچه را رقبای شما از قبل می‌دانند، یاد بگیرید و از دانش آن‌ها استفاده کنید. بخشی از این زمان را نیز باید صرف بررسی چگونگی ارتباط آن‌ها با مشتریانشان کنید. ارزشی که آن‌ها به مشتریان خودشان ارائه می‌کنند چیست؟ این موارد معمولاً چیزی بسیار عمیق‌تر و مهم‌تر از خود پوشاک است.»

خوشبختانه این‌چنین تحقیقی لزوماً به در اختیار داشتن منابع و مهارت‌های ویژه ندارد. تنها نیاز به اینترنت و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی دارید تا از طریق آن‌ها اطلاعات ارزشمندی درباره متریان خود، نحوه طراحی و فروش محصولات به دست آورید.

علاوه بر سلیقه‌های زیبایی‌شناختی و شیوه زندگی، باید بدانید که مشتری‌های شما می‌خواهند در چه زمان و مکانی از لباس‌های شما استفاده کنند. از این طریق می‌توانید ملزومات طراحی خود را بیش‌ازپیش به دست آورید.

رعایت نکات فوق کمک می‌کند تا فرآیند طراحی مد و فشن و تولید شما آگاهانه و برنامه‌ریزی‌شده باشد و از حداقل خطا رنج ببرد. به‌این‌ترتیب میزان احتمال موفقیت شما خیلی بالا خواهد رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.