https://fashionir.com
مد و فشن ایران

چگونه لباس طراحی کنیم ؟ آموزش طراحی الگوی لباس + فیلم آموزش

آموزش طراحی لباس

کشیدن طرح لباس سومین مرحله از طراحی لباس می باشد که خود دارای چند مرحله است منجمله: کشیدن الگوی کلی از کالبد بدن انسان، پر رنگ کردن الگوی ترسیم شده، انتقال مدل طراحی شده بر روی کاغذ الگو، طراحی الگوی لباس مورد نظر، رنگ آمیزی الگوی ترسیم شده، تکرار مراحل طراحی لباس.

خلاصه آموزش: کشیدن طرح لباس سومین مرحله از طراحی لباس می باشد که خود دارای چند مرحله است منجمله: کشیدن الگوی کلی از کالبد بدن انسان، پر رنگ کردن الگوی ترسیم شده، انتقال مدل طراحی شده بر روی کاغذ الگو، طراحی الگوی لباس مورد نظر، رنگ آمیزی الگوی ترسیم شده، تکرار مراحل طراحی الگوی لباس. در ادامه با آموزش طراحی الگوی لباس با ما همراه باشید.

چگونه لباس طراحی کنیم ؟ سومین مرحله: کشیدن طرح لباس یا طراحی الگوی لباس

 

 

آیا شما هم به دنبال چگونگی طراحی الگوی لباس  می باشید؟ همان گونه که قبلا عنوان شد طراحی لباس دارای 5 مرحله می باشد که ما در اولین مرحله به شناختن وسایل فنی و ذهنی مورد نیاز برای ابتدای کار پرداختیم.

در دومین مرحله آمادگی های لازم برای ارائه و پرورش فکر، ایده و طرح جدید را آموختیم. طراحی لباس و ساختار سازی ایده های آن بر روی الگو در سومین مرحله از طراحی لباس، دوخت لباس و آموزش طراحی لباس صورت می گیرد.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس
الگوی کلی از کالبد بدن

 

آموزش طراحی الگوی لباس :

1    در ابتدای کار لازم است یک الگوی کلی از کالبد بدن انسان کشیده شود.

در هنگام طراحی لباس توجه به چگونه دیده شدن پارچه و لباس بر روی بدن حائز اهمیت می باشد. به همین منظور رسم الگوی لباس روی بدن انسان همیشه مورد توجه بوده است و طراحان آن را برای ارائه کار های بهتر پیشنهاد می کنند. از آنجایی که ممکن است رسم الگو لباس و بدن انسان برای هر لباسی روی کاغذ زمان بر و کسل کننده باشد، دیزاینر ها معمولا اسکچ های آماده را مورد استفاده قرار می دهند. این امر کمک می کند شما همواره یک مدل آماده برای کشیدن طرح لباس بر روی کاغذ داشته باشید و از زمان خود بهره بیشتری ببرید. در ابتدای کار  برای طراحی لباس لازم است الگوی آناتومی بدن انسان با استفاده از مداد رسم شود. ممکن است انجام این عمل، کار دشواری به نظر برسد ولی با رعایت موارد زیر می توانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید:

 

آموزش طراحی لباس

 

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که مهمترین چیز در طراحی لباس، دوخت لباس و آموزش طراحی لباس درست ترسیم کردن آن ها می باشد چرا که قرار نیست الگوی شما برنده بهترین طراحی باشد. اگر می خواهید یک الگوی خوبی ارائه دهید آن را  مانند یک مانکن کوچک دو بعدی تصور نمایید.

هنگامی که شما  می اندیشید آنطور که باید نمی توانید الگوی خوبی از کالبد بدن انسان روی کاغذ طراحی کنید، می توانید از الگو های آماده و یا حتی نمونه هایی که در اینترنت موجود می باشد استفاده نمایید.

بعضی از دیزاینر ها متد ۹ سر را برای طراحی لباس مورد استفاده قرار می دهند، که در این مدل بدن را  با مقیاس سر طراحی می نمایند؛ بدین گونه که سایز بدن ۹  برابر سایز سر رسم می شود. طوری که اندازه گیری بدن از ابتدای گردن تا پاها می باشد.

در این هنگام شما باید یک خط عمودی رسم کرده و آن را به 10 قسمت مساوی تقسیم نمایید.

در اولین قسمت که بطور کاملا دقیق از زیر سر شروع می شود، شکل گیری بدن از بالای گردن تا میانه سینه می باشد. به همین ترتیب قسمت دوم از میانه سینه تا کمر، قسمت سوم از کمر تا بالای باسن، قسمت چهارم از پایین باسن تا میانه ران، قسمت پنجم از میانه  ران تا زانو ها، قسمت ششم از زانو تا میانه ساق‌ پا، قسمت هفتم از میانه ساق تا قوزک پا و پایان کار از قوزک پا به پایین صورت می گیرد.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس

2 هنگامی که کشیدن طرح لباس به اتمام رسید آن را پر رنگ تر نمایید.

نیاز می باشد الگوی ترسیم شده را از روی یک کاغذ دیگر دنبال نمایید. برای آنکه خطوط بدن الگوی شما به راحتی قابل رویت باشد، مدل رسم شده را با استفاده از یک خودکار تیره پر رنگ نمایید.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس

3 در این هنگام مدل طراحی شده خود را بر روی کاغذ اگو انتقال دهید.

حال لازم است خودکار خود را کنار گذاشته و دوباره از مداد استفاده نمایید. با قرار دادن کاغذ الگو بر روی طرح لباس ترسیم شده عمل کپی برداری را انجام دهید. برای انجام این کار کاغذ رویی مورد استفاده شما باید به گونه ای باشد که به مشکل برخورد نکنید.

از  آنجایی که ممکن است ضخامت کاغذ رویی، عمل کپی برداری را برای شما دشوار نماید،  می توانید برای بدست آوردن وضوح عالی مد نظرتان کاغذ ها را در مکانی که از نور عالی برخوردار است مانند پنجره قرار دهید.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس

4 حال باید الگوی لباس مورد نظر خود را طراحی کنید.

برای این که بتوانید مشکل احتمالی در حین طراحی لباس را پاک نمایید کار خود را با مداد ادامه دهید. حال آهسته و آرام کشیدن طرح لباس خود را آغاز نمایید. شما می توانید ابتدای کار را از قسمت هایی که یک طرح کلی از مدل مورد نظر بدست می دهند شروع کنید و در ادامه جزییات را آرام آرام به طرح خود اضافه نمایید. پس از آن که به نتیجه مورد نظر دست یافتید، الگوی ترسیم شده خود را با خودکار پر رنگ نمایید.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس

 

 

5 حال لازم است الگوی ترسیم شده خود را رنگ آمیزی نمایید.

در این قسمت از کار شما می توانید با استفاده از مداد رنگی، ماژیک و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری طرح خود را رنگ آمیزی کنید. در ابتدا کار خود از رنگ های روشن استفاده نمایید و سپس آرام آرم رنگ های تیره و سایه ها را بکارگیری کنید. باید در نظر داشته باشید که در هنگام رنگ آمیزی الگوی طراحی لباس و جزئیات آن محو نشود.

 

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس
طراحی الگوی لباس , آموزش طراحی الگوی لباس

6 کار خود را مجددا از نو آغاز نمایید.

با داشتن طرح اولیه شما می توانید بارها طراحی لباس را انجام داده و رنگ آمیزی کنید. این کار به شما در ترسیم الگو های جدید و یا حتی خلاقیت و نوآوری طرح ها کمک شایانی می نمایید و همچنین می توانید با تکرار رنگ آمیزی لباس ها، ترکیب رنگ  جذاب و مورد دلخواه تان را بیابید.

بعد از آن که کشیدن طرح لباس شما به اتمام رسید،  شما می توانید به دوختن الگویی که در ذهن خود ترسیم نموده بودید بپردازید. در مرحله بعدی، کشیدن دوخت لباس که از جزئی ترین مراحل به شمار می آید را تفسیر می نماییم.

چهارمین مرحله از طراحی لباس به دوختن لباس اختصاص دارد.

پنجمین مرحله از طراحی لباس مختص فروش لباس طراحی شده می باشد.

با ما در فشنیر همراه باشید

4 نظرات
 1. سولماز می گوید

  مطالب بسیار عالی و مفید بودند

 2. […] سومین مرحله طراحیِ لباس:  کشیدن طرح لباس […]

 3. رویا تیموریان می گوید

  سلام ، شما آموزش طراحی لباس هم دارد ؟

  1. محمد غفاری می گوید

   سلام بله در روز های آینده داریم یک آموزش کامل آماده میکنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.