https://fashionir.com
مد و فشن ایران

آموزش خرید عطر و ادوکلن اوریجینال

چگونگی تشخیص عطر و ادوکلن اصل از تقلبی

در قرن 18 با ساخت ادكلن (Eau de cologne) انقلابی در صنعت عطر سازی به وقوع پیوست. عطر آمیزه ای از روغنهای اساسی، تركیبات معطر، ثابت كننده و الكل می باشد. روغن های اساسی از طریق تـقـطـیر گـلهـا، گیاهان و علفها بدست می آید.اگر عصاره گیری ازطریق تـقطیر مـیــسر نباشد توسط روغنهای جاذب این كار صورت می گـیـرد.

آموزش خرید عطر و ادوکلن اوریجینال : هرروز عطرهای پرزرق‌وبرق و رنگارنگی وارد بازار می‌شود؛ عطرهایی با رایحه‌های متفاوت و قیمت‌های مختلف.اما انگار دیگر تولیدکنندگان به این حد اکتفا نمی‌کنند، آن‌ها به دنبال یک‌چیز نو و یک تحول بزرگ هستند تا جایی که بعضی از خبرگزاری‌های بزرگ دنیا خبر از تولید عطر خوراکی داده‌اند؛ عطری که بخورید و بعد بدنتان خوشبو شود! شاید عجیب باشد اما گویا در این دنیای هزار رنگ دیگر نباید از هیچ‌چیز تعجب کرد.در ادامه با مد و فشن ایران همراه باشید.

اما واقعاً عطر از کجا به اینجا رسید؟ اصلاً چه شد که انسان‌‌ها به فکر تولید عطر و توسعه این صنعت افتادند؟ چه کسانی در ساخت این ماده خوشبو نقش داشتند؟ و اصلاً عطرها در طی تاریخ چه مسیری را طی کرده‌اند تا به امروز رسیده‌اند؟ این‌ها همه سؤالاتی است که سعی کرده‌ایم در این گزارش به آن‌ها جواب دهیم.البته در کنار آن‌ها تمام نکات ضروری را که هنگام خرید و استفاده از عطر به آن‌ها نیاز دارید آورده‌ایم ؛ از روش تشخیص عطر تقلبی واصلی گرفته تا تفاوت عطرهای مختلف و عطر فصل و…

آموزش خرید عطر و ادوکلن اوریجینال

دقت در نحوه خرید عطر و اودکلن توسط اشخاص مختلف نشان می‌دهد که افراد از شیوه‌های مختلف و گاهی عجیب‌وغریبی برای انتخاب عطر و اودکلن موردنظر خود استفاده می‌کنند. مثلاً آن‌هایی که جوان‌تر هستند بیشتر از دوستان و اطرافیان خود تقلید می‌کنند و بدون توجه به اینکه رایحه عطر می‌تواند با نوع پوست تغییر کند همان محصول را از فروشگاه خریداری می‌کنند.آگهی‌نماهای تبلیغاتی و شیشه‌های پرزرق‌وبرق محرک خرید بعضی دیگر است، بعضی از افراد مسن‌تر هم سعی می‌کنند به برند خاصی وفادار بمانند یا حتی هستند کسانی که از هرچه در دسترسشان باشد استفاده می‌‌کنند.

آموزش خرید عطر و ادوکلن اوریجینال
آموزش خرید عطر و ادوکلن اوریجینال

بوی یک نوع عطر در افراد مختلف متفاوت است، ترکیب شیمیایی بدن، رژیم غذایی و سن اشخاص بر عطری که به پوست زده می‌شود، تأثیر می‌گذارد. در ضمن، عطر دارای بسیاری از روغن‌های عطرمایه دار است. برخی از روغن‌های عطرمایه دار تأثیر متفاوتی روی پوست اشخاص می‌گذارد و احتمال دارد که برخی از آن‌ها جذب پوست شود. همین مسئله باعث می‌شود تا بویی از پوست متصاعد شده و درنتیجه بوی عطر نیز متفاوت شود.

چگونگی استفاده از عطر را روی قسمت‌های نبض‌دار بدن اسپری کنید، آن‌هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می‌شود و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند زیاد است. مچ دست‌ها، گردن (البته در مواردی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود) و آرنج‌ها محل‌های اصلی اسپری شدن عطر هستند. دستتان را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری این نقاط بگیرید و به‌آرامی عطر را اسپری کنید.

در مورد مچ دستان یک نکته را به خاطر داشته باشید، بعد از استفاده از عطر، مچ‌ها را به هم نسایید. این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می‌شود. بعضی‌ها عطر را تنها روی پاسگان اسپری می‌کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می‌شود. مچ دست‌ها برای تکمیل این پروژه عالی است!

در ادامه یک ویدئو با عنوان آنباکسینگ و بررسی ادکلن مردانه و زنانه David Yurman Limited Edition برای شما آماده نمودیم، لذت ببرید.

چگونگی تشخیص دادن اودکلن اصلی و فرعی هر عطری برای چه مکانی مناسب است ؟

برای محافل رسمی بهتر است از عطرهای تلخ، گرم، شیرین و تند استفاده کنید. به عطرهایی که معمولاً بوی شکلات و میوه‌های تابستانی را می‌دهند عطرهای «شیرین و گرم» می‌گویند و عطرهایی هم که از عطرمایه ریشه درختان و ادویه‌های تند شرقی درست‌شده‌اند را عطرهای «تلخ» می‌گویند. غال با عطرهایی که در مجالس دوستانه استفاده می‌شوند عطرهای «سرد و ترش» هستند و این نام‌گذاری به‌ دلیل حس طراوت و آرامشی است که عطرها منتقل می‌کنند. عطرهای سرد یک حس خنکی، شادابی و جوانی را به افراد القا می‌کنند و همچنین با استشمام عطرهای ترش یاد مرکبات هم می‌افتید.

در زمستان چه عطری بزنید

 در فصل زمستان مولکول‌های ترکیبات الکلی فرار نبوده و تا حدودی ساکن و بی‌حرکت هستند، بنابراین معمولاً در فصول سرد سال عطرها از ثبات بیشتری برخوردار خواهند بود. با توجه به آنچه گفته شد بهتر است برای این فصول از رایحه‌های ملایم و خنک که حاوی ترکیباتی مانند ادویه‌های شرقی، عسل، وانیل، شکلات و قهوه و همچنین عصاره گل‌ها و گیاهان مختلف هستند، استفاده کنید.

بیشتر عطرهایی که حاوی این ترکیبات هستند نوعی احساس آرامش، اطمینان و دلگرمی را در افراد ایجاد خواهند کرد. فصل زمستان اغلب موجب ایجاد نوعی احساس افسردگی در افراد خواهد شد. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات انجام‌شده، کمبود ویتامین در افراد مختلف در فصول سرد سال به‌شدت افزایش می‌یابد، بنابراین با رایحه‌ای که در محیط اطرافتان رایحه گرم و دلپذیر ایجاد کند، می‌توانید تا حدودی بر این احساس ناخوشایندی که در وجود شما به وجود آمده است، غلبه کنید.

این‌که در هر عطری میزان عطرمایه روغنی به‌کاررفته چقدر باشد، اسامی مختلفی به عطرها می‌دهد که خوب است شما هم با آن‌ها آشنا شوید، تا موقع خرید انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

چگونگی تشخیص دادن اودکلن اصلی و فرعی چه عطری برای چه کسی مناسب

پرفیوم
پرفیوم ها بهترین و بادوام‌ترین نوع رایحه ها با ۲۰ الی ۴۰ درصد عطرمایه روغنی هستند.

ادو پرفیوم

بعد از پرفیوم ها، ادوپرفیوم ها قرار می‌گیرند. این گروه با داشتن ۱۰ الی ۲۰ درصد روغن‌های معطر رتبه دوم را به دست می‌آورند.

ادوتویلت
این دسته ۷ الی ۱۰ درصد عطرمایه روغنی دارند.

اودکلن
که برای مردان استفاده می‌شود، تنها حدود ۴ الی ۶ درصد روغن‌دارند.

ادوفرش
اما رقیق‌ترین عطرها اصطلاحاً ادوفرش نامیده می‌شوند، که ۱ الی ۳ درصد عطرمایه روغنی دارند و به کار آن‌هایی می‌آیند که دلشان می‌خواهد عطرشان بسیار ضعیف و ملایم باشد.

نحوه شناخت عطر و اودکلن اصل از تقلبی 
یکی از مشکلاتی که متأسفانه اغلب مردم ایران برای خرید عطر با آن مواجه هستند عطرهای تقلبی و یا به‌اصطلاح فیک هست . عطرهایی که به اسم اصل ، باقیمتی بالا و ظاهری کاملاً پر جلا و در فروشگاه‌هایی در ظاهر بسیار موجه فروخته می شن.

قبل از هر چیز چند نکته که به‌اشتباه بین مردم جاافتاده رو توضیح می‌دهم   
عطر باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشِ و یک روز یا بیشتر روی پوست به مونه در غیر این صورت تقلبیِ، این حرفیِ که به‌غلط جاافتاده ، بادوام‌ترین نوع عطر Eau the Perfume ها هستند که نهایت از ۵ الی ۸ ساعت می‌توانند دوام بی آورند که البته قبلاً هم این مسائل رو توضیح دادم که دوام به نوع رایحه عطر هم‌بستگی دارِ . eau the toilette ها حدوداً ۳ الی ۶ ساعت دوام‌دارند.

مواردی بسیار خاص از عطرها هم به‌ندرت وجود دارو که بیش از این زمان دوام میارن که گاهی مربوط به نوع پوست و شیمی بدن شخص استفاده‌کننده میشه . در خارج از کشور هم نحوه دوام عطرها تا حدود زیادی به همین صورت هست .هرساله بیانیه‌هایی برای تمام کمپانی‌های تولیدکننده صادرمی شه مبنی بر حذف بعضی مواد مضر که در عطرها به‌کاربرده می شن و همین امر گاهی باعث می شه ماده‌ای که دوام عطر رو زیاد می‌کرده اما در حال حاضر مضر هست به دلیل سلامتی مصرف‌کننده از لیست حذف به شه و ماندگاری پایین بی آید .

چگونگی تشخیص دادن اودکلن اصلی و فرعی

شرکت‌های معروف و معتبر جهانی که نوع بسته‌بندی ، شیشه ، چاپ ، درب ، والف ، عطر و فیکساتور استفاده‌شده در آن‌ها از کیفیت بالایی برخوردار است. از قبیل: نمانام‌های شنل، تام فورد، دیور، هرمس، جورجیو آرمانی، لالیک، بولگاری، پرفیوم دی مارلی، آمواژ، شیخ، دیویدوف، تیری موگلار، باربری و غیره.

شرکت‌های درجه‌دو یا به گفته فروشندگان (شرکتی) و یا همان شرکت‌هایی که رایحه و عطرمایه شرکت‌های معتبر و برند را مورداستفاده قرار می‌دهند اما با بسته‌بندی ، شیشه ، نام ، درب و والف متفاوت که برای کاهش قیمت تولید از مواد اولیه کم‌هزینه‌تر استفاده می‌نمایند. از قبیل: ریو کالکشن ، اجمل ، امپر ، اسمارت ، الیزه ، پرستیژ، رصاصی ، بیک و غیره.

نکته: شرکت‌های فوق با کاهش درصد عطرمایه و یا استفاده از عطرمایه‌های صنعتی بهداشتی در کنار فیکساتور عمومی و نیز انتخاب شیشه بلور ، والف آلومینیومی و درب پلاستیکی و یا فلزی سبک، سعی در کاهش قیمت اودکلن‌های خوددارند. اما به دلیل بهداشتی و سالم بودن مواد اولیه به‌کاررفته در اودکلن‌های تولیدی ، قادر به اخذ مجوزهای لازم جهت عرضه در بازار هدف می‌باشند.

شرکت‌های تقلبی (فیک) و یا به گفته فروشندگان (های کپی) که نوع بسته‌بندی ، شیشه ، چاپ ، درب ، والف ، عطر و فیکساتور استفاده‌شده در اودکلن‌های برند و معروف را با استفاده از مواد اولیه بی‌کیفیت و مضر جهت کاهش قیمت کپی می‌نمایند. به همین دلیل نه ازلحاظ بسته‌بندی و نه ازلحاظ عطر و مواد اولیه قادر به اخذ مجوزهای لازم جهت پخش در بازار هدف نیستند.

نکته: شرکت‌های تقلبی از مواد صنعتی بسیار کم کیفیت برای تولید محصولات خود استفاده می‌نمایند که بسیار خطرناک و مضر می‌باشند. برای نمونه: یکی از مواد تاثیرگزار در فیکساتور الکل هست که شرکت‌های معتبر و معروف دنیا و حتی شرکت‌های درجه‌دو (شرکتی) از نوع بهداشتی آن یعنی اتانول با خلوص ۹۶% به بالا استفاده می‌نمایند درصورتی‌که شرکت‌های تقلبی برای کاهش هزینه‌ها از الکل صنعتی یا متانول که بسیار خطرناک است در فیکساتور یا حلال عطر استفاده می‌نمایند.

نکته: با توجه به اینکه الکل بیشترین درصد مواد به‌کاررفته در اودکلن را تشکیل می‌دهد جذب آن توسط پوست سریع‌تر انجام می‌گیرد و مستقیماً بر روی پوست و خون تأثیر می‌گذارد که الکل صنعتی یا متانول به دلیل خلوص پایین و سمی بودن عامل اصلی انواع سرطان‌های پوست و خون هست.

نکته: شاید جدیداً اصطلاح اودکلن‌های (های کپی) اماراتی و یا ترکیه را شنیده باشید که متأسفانه فروشندگان اودکلن برای فروش بیشتر محصولات تقلبی به کار می‌برند. لازم است بدانید که کشور امارات ، ترکیه و یا هر یک از کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) و نیز کشورمان ایران از قوانین سختی برای تولید محصولات ، به‌ویژه محصولات آرایشی و بهداشتی برخوردارند و اجازه تولید محصولات تقلبی و یا کپی را به تولیدکنندگان نمی‌دهند تنها درصورتی‌که بسته‌بندی ، نام برند ، شکل ظاهری و چاپ آن محصول تغییر نماید.

قیمت تمام‌شده تولید اودکلن‌های تقلبی بین پنج الی حداکثر ده هزار تومان هست و این نوع محصولات پس از اضافه شدن هزینه‌های باربری ، واسطه فروش و غیره به قیمت حداکثر ۲۵ هزار تومان به دست برخی فروشندگان می‌رسد لذا بدانید تفاوت‌های بسیاری رابین اودکلن‌های تقلبی واصلی یا اورجینال می‌توان شناسایی کرد.

اصل اول

همیشه به جعبه اودکلن باید دقت کنید که ازلحاظ رنگ ، کیفیت چاپ و مشخصات ظاهری کیفیت یک جعبه اورجینال را داشته باشد چراکه جعبه‌های اودکلن‌های تقلبی از مواد نامرغوب تولید می‌شوند.

اصل دوم

دقت کنید که نام یا جای نام اودکلن دقیق و بدون پس‌وپیش بر روی جعبه چاپ‌شده باشد شاید برایتان عجیب باشد اما گاهی شرکت‌های تولیدکننده اودکلن‌های تقلبی با پس‌وپیش کردن یکی دو حرف از نام اودکلن ،ادعای اصل بودن اودکلن‌های خود رادارند و یا در مواردی مشاهده‌شده که روی اودکلن‌های تقلبی غلط املایی وجود داشته که این اشتباه در یک شرکت برند و معتبر عطر و اودکلن هرگز به چشم نمی‌خورد.

اصل سوم

بر روی جعبه به دنبال اعداد و یا کدهای چاپ‌شده به‌عنوان سریال نامبر یا کد شیشه و جعبه اودکلن باشید که معمولاً اکثر نمانام‌های معتبر به‌غیراز برخی ادوکلن‌های سلطنتی یا دست‌ساز دارای این کد می‌باشند. باید بدانید که کد شیشه و جعبه اودکلن‌های اورجینال هر یک با یکدیگر متفاوت‌اند.

اصل چهارم

به وزن، ضخامت، شفافیت و کیفیت شیشه و بدنه اودکلن نیز دقت کنید زیرا در اودکلن‌های تقلبی وجود حباب در شیشه و یا رنگ باکیفیت پایین مشهود است و اودکلن‌های اورجینال از شیشه‌های بلوره که اغلب سنگین و از شفافیت خاصی برخوردارند استفاده می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که بر روی برخی اودکلن‌های اورجینال روکش‌های فلزی ، سنگ‌های زینتی و آویزهای خاص قرار می‌گیرد و یا اینکه شیشه اورجینال داخل یک بدنه فلزی جای می‌گیرد ، درصورتی‌که در نمونه‌های تقلبی این مدل از اودکلن‌ها روکش پلاستیکی ، سنگ‌ها از جنس پلاستیک فشرده و آویزهای بی‌کیفیت و نامرغوب می‌باشند.

اصل پنجم

درب عطر را نیز ازلحاظ جنس، رنگ، شکل و کیفیت قالب‌ریزی با دقت بررسی نمایید. چراکه در برخی از اودکلن‌ها درب‌ها بسیار سنگین و یا با طراحی خاصی تولیدشده‌اند. برای مثال: درب اودکلن کوکو مادمازل شرکت شنل بسیار سنگین و از جنس شیشه بلوره چندلایه است اما درب اودکلن تقلبی آن بسیار سبک و از جنس پلاستیک با قالب‌ریزی بسیار ضعیف هست.

اصل ششم

چک کردن پمپ یا والف هم یکی دیگر از روش‌های تشخیص اودکلن اصل از تقلبی است. در اودکلن‌های اورجینال از سه مدل پمپ استفاده می‌شود:

الف) پمپ‌های فلزی به دلیل داشتن بدنه فلزی محکم در هنگام پرچ شدن فشار بسیاری به گلوگاه شیشه اودکلن وارد می‌کنند و با توجه به کیفیت بالای شیشه اودکلن‌های اورجینال این‌گونه پمپ‌ها تنها در محصولات اصلی یا اورجینال مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نکته: پمپ‌های از جنس آلومینیوم تنها در محصولات تقلبی و اکثر محصولات درجه‌دو یا همان اودکلن‌های شرکتی مورداستفاده قرار می‌گیرند که قیمت و کیفیت بسیار پایینی دارند.

ب) پمپ‌های فلزی با سه مخزن ریز خروجی عطر که توسط شرکت‌های اصلی یا اورجینال و برخی شرکت‌های درجه‌دو یا همان شرکتی مورداستفاده قرار می‌گیرند و به دلیل قیمت بالاتر نسبت به پمپ‌های آلومینیومی در محصولات تقلبی دیده نشده‌اند.

ج) پمپ‌های کاملاً پلاستیکی به دلیل قیمت بیشتر و دقت بسیار بالا در طراحی جهت پیشگیری از نشت مواد داخل شیشه اودکلن فقط در شرکت‌های اورجینال مورداستفاده قرار می‌گیرند. شرکت‌هایی از قبیل: تام فورد ، دیور ، ایف سن لورن ، کلوین کلین ، لاگوست ، دولچه & گابانا و برخی برند های دست‌ساز ازاین‌گونه پمپ‌ها استفاده می‌نمایند.

اصل هفتم

خرید نکردن از دست‌فروش‌ها ، زیرا اجناس این‌گونه فروشندگان اعتبار و کیفیت مناسبی ندارد و بیشتر اودکلن‌های تقلبی و پرشده توسط این‌گونه افراد بفروش می‌رسد.

نکته: شیشه اودکلن‌های اصلی و تقلبی پس از بازیافت به‌صورت دستی پر می‌شوند و بیشتر بدون داشتن جعبه اودکلن مجدد در چرخه فروش قرار می‌گیرند. و با توجه به عدم رعایت رنگ اصلی اودکلن ، گرد هوا به دلیل نداشتن فیلتر ، بوی متفاوت از رایحه اصلی ، شیشه و بدنه‌های کهنه قابل‌تشخیص هستند.

اصل هشتم

درنهایت خرید از فروشگاه‌های معتبر و سرشناسی که به‌صورت فیزیکی و یا مجازی در حوزه عطر و اودکلن مشغول فعالیت هستند و از اعتبار بالایی برخوردارند و در قبال اجناس خود به مشتری پاسخگو می‌باشند.

نکته مهم: میزان ماندگاری عطر هیچ ارتباطی به اصل یا تقلبی بودن اودکلن ندارد چراکه اودکلن‌ها با توجه به پایه‌های عطر در محیط‌های آب و هوایی گوناگون ماندگاری متفاوت و بر روی پوست بدن با توجه به چرب یا خشک بودن پوست نیز ماندگاری متفاوتی دارند.

دقت در نحوه خرید عطر و ادکلن توسط اشخاص مختلف نشان می‌دهد که افراد از شیوه‌های مختلف و گاهی عجیب و غریبی برای انتخاب عطر و ادکلن مورد نظر خود استفاده می کنند. مثلا آنهایی که جوان‌ترهستند بیشتر از دوستان و اطرافیان خود تقلید می‌کنند و بدون توجه به اینکه رایحه عطر می تواند با نوع پوست تغییر کند همان محصول را از فروشگاه خریداری می‌کنند.بیلبوردهای تبلیغاتی و شیشه‌های پر زرق و برق محرک خرید بعضی دیگر است، بعضی از افراد مسن‌تر هم سعی می‌کنند به برند خاصی وفادار بمانند یا حتی هستند کسانی که از هرچه دردسترس‌شان باشد استفاده می‌‌کنند.

بوی یک نوع عطر در افراد مختلف متفاوت است، ترکیب شیمیایی بدن، رژیم غذایی و سن اشخاص بر عطری که به پوست زده می‌شود، تاثیر می‌گذارد. در ضمن، عطر دارای بسیاری از روغن‌های اسانس‌دار است. برخی از روغن‌های اسانس‌دار تاثیر متفاوتی روی پوست اشخاص می‌گذارد و احتمال دارد که برخی از آنها جذب پوست شود. همین مسئله باعث می‌شود تا بویی از پوست متصاعد شده و در نتیجه بوی عطر نیز متفاوت شود. منبع مجله اینترنتی «چرچی نت پلاس»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.