https://fashionir.com
مد و فشن ایران

در طراحی لباس و دوخت لباس باید از چه وسایلی استفاده شود؟

آموختن وسایل طراحی و دوخت لباس برای یک دیزاین عالی، امری مهم به شمار می‌آید. طراحی لباس و آموزش طراحی لباس یکی از اصلی‌ترین کارها برای ارائه یک لباس خوب و بروز هست که شما می‌توانید مراحل و روش‌های آن را از طریق‌های مختلف مثل شرکت در کلاس‌های آموزشی، ملاقات با افراد خبره در این کار و … آموزش ببیند.

 آنچه در ابتدا کار مورد اهمیت هست این است که وسایل طراحی لباس را بشناسیم. یکی از پرطرفدارترین ایده‌های جالب و گیرای امروزه دوخت لباس و آموزش طراحی لباس به شمار می‌آید که می‌توان آن را در تمام رشته‌های هنری و غیر هنری مورداستفاده قرارداد. مدل‌های گوناگونی از طرح‌های لباس موجود هست که هرکدام موردعلاقه و استفاده قشری از جامعه هستند مانند پلیس، هنرپیشه‌های سینما و تئاتر، مدل‌های عکاسی و عروسی، لباس کودک، مهماندار و … . برای آن‌که بتوانید جزو طراحان خبره جامعه باشید مسیر سخت و روشنی را باید پشت سر بگذارید و همچنین برای دستیابی به موفقیت باید همیشه هدف مشخصی را دنبال نمایید. ما این مسیر را برای شما در 5 مرحله تفسیر می‌نماییم. در ادامه با  فشنیر همراه باشید.

چگونه لباس طراحی کنیم؟ بخش اول: وسایل طراحی لباس

۱. آماده کردن وسایل فنی و ذهنی اولیه در طراحی (در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم)

۲. پرورش طرح و دیزاین موردنظر در ذهن

۳. پیاده‌سازی ایده موردنظر روی کاغذ با استفاده از قلم

۴. کشیدن الگو و دوختن طرح

۵. فروش کار نهایی

 

شاید در ابتدا پیمودن این 5 مرحله و رسیدن به هدف آسان به نظر برسد، اما این‌گونه نیست و برای دستیابی به هر یک این مراحل باید یک سری از فعالیت‌های موردنیاز انجام شود تا بتوان نتیجه مورد دلخواه را در مورد طراحی، دوخت و آموزش طراحی لباس به دست آورد و به موفقیت رسید. که یکی از این فعالیت‌ها آموختن وسایل طراحی لباس هست.

 

در اولین مرحله وسایل طراحی لباس را شرح خواهیم داد.

۱. گذراندن آموزش‌های اولیه برای ترسیم الگو

برای رسیدن به هدف که طراحی دوخت و آموزش طراحی لباس هست نیاز نیست که حتماً یک طراح خبره باشید. چراکه هر طراح می‌تواند روش و کار مختص به خود را در طراحی داشته باشد. ولی آنچه در آموزش طراحی لباس حائز اهمیت هست این است که بتوانید مفهوم خود را به‌خوبی در طرح ترسیم‌شده به مخاطب القا نمایید.

بدین منظور می‌توانید از کلاس‌های آموزش طراحی لباس و یا حتی اینترنت استفاده نموده و بهره لازم را ببرید.

آنچه در یادگیری یک حرفه جدید خیلی مورد اهمیت هست تمرین و تکرار بسیار آن است. که این تمرین‌ها باید پیوسته در هرروز صورت گیرد. به‌عنوان‌مثال لازم است روزانه 30 دقیقه را مختص تمرین طراحی قرار دهید. در این صورت می‌توانید عرض مدت یک ماه یک طراح لباس خوب از خود بسازید.

 

طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس
طراحی لباس,دوخت لباس,آموزش طراحی لباس

 

۲. آموختن و یادگیری دوخت و دوز

آموختن اصول و وسایل طراحی لباس امری ضروری است حتی اگر شما دوزنده طرح نهایی نباشید. چرا که تنها در این صورت است که می‌توانید علم لازم برای انجام طراحی، دوخت و آموزش طراحی لباس را به دست آورید و از مشکل‌های احتمالی پیشرو آگاه شوید و در نهایت بتوانید کمک‌های مورد نیاز برای ارائه یک کار ایده آل را داشته باشید.

مهم‌ترین مرحله برای نمایش دادن یک ایده نو و خلاق آموختن امکانات و وسایل طراحی لباس است.

شما می‌توانید برای یادگیری خیاطی دوره‌های مقدماتی لازم را در کلاس‌های آموزشی محیط اطراف خود بگذرانید و آموزش‌های لازم را بیاموزید. حتی می‌توانید از دوره‌های ارائه‌شده توسط فنی حرفه استفاده نماید.

اولین مرحله در یادگیری خیاطی طراحی، دوخت و آموزش طراحی لباس هست که باید وسایل طراحی لباس را بشناسید. شما باید نحوه وصل شدن قسمت‌های مختلف یک لباس و به دست آمدن شکل نهایی آن را به‌خوبی دانسته و آموزش‌های موردنیاز را ببینید.

برای این کار شما می‌توانید از طرح و الگوهای مختلف موجود در فروشگاه‌ها استفاده نمایید و تمرین و تکرار های لازم را انجام دهید.

 

آموختن و یادگیری دوخت و دوز

 

۳. مطالعه و کسب اطلاعات لازم در مورد طراحی لباس

شناخت تئوری طراحی برای ایجاد طرح‌های خلاق و نظریه‌های جدید از اهمیت زیادی برخوردار هست. طراحی فراورده‌های گوناگون در خیاطی، دارای اصول یکسان است. شناخت آن را می‌توانید از الگوی جواهرات که برابر است با تعادل، حرکت و تأکید به دست آورید و در طراحی، دوخت لباس و آموزش طراحی لباس به‌کارگیری نمایید. برای یادگیری تنها از مدل‌های مد شده استفاده نکنید. شما حتی می‌توانید مطالعاتی درباره تایپ و گرافیک داشته باشید و مدل‌های مختلف فشن را آموزش ببینید.

 

 

۴. کسب اطلاعات لازم درباره مُد

 برای طراح مد و فشن شدن باید تمامی اطلاعات موجود درباره مد، فشن و وسایل طراحی لباس را کسب نمایید و آموزش ببینید. ممکن است در این زمان دیدگاه شما از نظر پوشش و ظاهر با ملاک‌های جهانی مد خیلی تفاوت داشته باشد و درعین‌حال شما خود را یک فرد امروزی و طرفدار مد بدانید.

همیشه طرح‌هایی موفق‌تر و به روزتر هستند که جلوتر از مدل‌های کاربردی روز دنیا باشند. در نتیجه طرحی که در حال حاضر مدل‌های مورداستفاده‌اش وجود داشته باشد دیگر کاربردی نیست زیرا هنگامی‌که بخواهد به مرحله اجرا برسد دیگر از مد افتاده و قدیمی می‌شود.

برای کسب موفقیت در شناخت وسایل طراحیِ لباس به تماشای فیلم‌ها و عکس‌های بی‌نظیر و خبره بپردازید و در صورت امکان با خبره‌های طراحی، دوخت لباس و آموزش طراحی لباس ملاقات داشته باشید و روش‌های لازم را از آن‌ها بهره‌مند شوید. این‌گونه می‌توانید متوجه شوید که آن‌ها چگونه می‌توانند همیشه بروزترین طرح‌ها را ارائه دهند.

 

۵. شناخت منابع فنّاوری موردنیاز برای طراحی لباس 

امروزه طراح ها می‌توانند وسایل طراحی لباس بیشتری نسبت به سال‌های گذشته تهیه نمایند.

برای ارائه یک دیزاین خوب تنها آموختن روش‌های مختلف طراحی و رعایت نکات دوخت لباس کافی نیست بلکه باید روش‌های جدید فتوشاپ (Photoshop) و ایلاستریتور (Illustrator) را به‌خوبی آموخت و مورد استفاده قرارداد.

شما می‌توانید از سایت‌های ارائه‌شده برای آموزش‌های مختلف وسایل طراحی لباس و رسم الگو استفاده نمایید و بهره لازم را از سیستم کامپیوتر ببرید. در این هنگام شما نیازمند ابزارهایی مانند یک تبلت و قلمی مانند Wacom یا استایلوس اپل هستید.

 

 

دومین مرحله طراحیِ لباس: ایده پردازی

سومین مرحله طراحیِ لباس:  کشیدن طرح لباس

چهارمین مرحله طراحیِ لباس: دوختن لباس

پنجمین مرحله طراحیِ لباس: فروش لباس طراحی‌شده

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.