https://fashionir.com
مد و فشن ایران

صنعت مد و فشن ایران – مد و مدگرایی

صنعت مد و فشن ایران– مد و مدگرایی

مد و مدگراییی می توان گفت پدیده ای است که در تمامی لایه ها و اقشار جامعه وجود دارد.

در میان جوانان و نوجوانان همیشه و در همه حال این پدیده از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مد و مدگرایی را می توان گفت دغدغه روزانه جوانان و نوجوانان می باشد.

fashionir _ مد و مدگرایی ۱

با گسترش فناوری و شبکه های ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی چون فیس بوک، اینستاگرام و یوتیوب و … می توان گفت ارتباط گسترده، مفید و هدفمندی دنبال کنندگان مد و فشن در ایران با دیگر فرهنگ ها و کسانی که در زمینه مد و فشن فعالیت دارند برقرار کرده و تبادل اطلاعات خوبی داشته باشند، شبکه های اجتماعی در شناخت و فهم ارزش ها، باورها و انتخاب هنجارهای مطلوب تر جامعه درزمینه مد و فشن کمک بسزایی داشته و ابزاری قدرتمند در این زمینه می باشند.

سخن نویسنده:

مد و فشن چیه؟

این روزا تو صنعت پوشاک، دخترا مانتوهای بلند می پوشند هنوز مد نشده، مانتوهای کوتاه مد میشه ، پسرا یک روز پیرایش آلمانی دارند ولی بعدش موهای بلند واصلاح نشده مد میشه ،یه زمانی شلوارهایی با پاچه‏ى گشاد که زمین رو جارو میکرد و کلی پیل داشت  مد بود، الان شلوارهای تنگ و کوتاه، مد شده! اگر از این همه افرادی که عادت کردن رفتار و نوع و سبک لباسشون را طبق آخرین مدهای رایج تنظیم کنند، بپرسید که چرا این کار را کرده اند، یا مثلاً این آرم و نوشته رو لباست چی؟ یا دلیل این مد پوشش گه انتخاب کردی چیه ؟ شک نکنید که خودشونم نمیدونند که مد و فشن برای آنها تصمیم گرفته چه لباسی بپوشند و خودشون بدون اینکه بدونند از مد و فشن تبعیت کردند.

مد و مدگرایی قاجاری
مد و مدگرایی قاجاری

تعریف مد و مدگرایی

مد  را می توان گفت الگوهای فرهنگی در جامعه که توسط بخشی از مردم در لایه های اجتماع، پذیرفته شده و دارای یک دوره‏ى زمانی نسبتا ًکوتاه بوده وبعد از مدتی فراموش می شوند. بنابراین، «مدگرایی» آن است که فرد، سبک لباس پوشیدن و طرز زندگی و رفتار خود را طبق آخرین الگوها تنظیم کند و به محض آن که الگوی جدیدی در جامعه رواج یافت، از آن یکی پیروی نماید.

پوشاک و آرایش سردمدار مد و فشن ایران و جهان

با وجود آن که مد و مدگرایی کل گستره‏ى زندگی اجتماعی را در بر می گیرد، پوشاک و آرایش و نوع و مدل آرایش، سردمداران مد و فشن ایران و جهان محسوب می شود.

 

 

عوامل موثر بر مد و مدگرایی ایران

جامعه شناسان مدگرایی را ناشی از عوامل و زیر ساخت های تاریخی، اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی و روان شناختی بیان میکنند.

ریشه های تاریخی مدگرایی به سال های بسیار دور بر می گردد. با نگاهی به تاریخ ایران، در عصر سلطنت فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه که پای ایرانیان به فرنگ باز شد، تا عصر رضا شاه که دوره‏ى حسّاسی را در تاریخ ایران رقم زد، فصل متفاوتی در مدگرایی ایرانیان گشوده شد. از آن زمان که رضا شاه با سلطه‏ى سیاسی بر کشور، نحوه و شکل لباس پوشیدن مردم ایران را تغییر داد، تاکنون، مدهای مختلف در ایران (و بخصوص در بین قشر جوان)، رایج گردیده است.


مد و فشن در غرب

 

مد و مدگرایی در جهان

مد و مدگرایی را می توان از جهتی محصول مدرنیسم در عصر جدید دانست؛ زیرا مدرنیسم، گرایشی در هنر که بر رها کردن سبک ها و شیوه های سنتی و تکیه بر برداشت های فردی تٲکید می کند. «مدرنیته» که شکل عینیت یافته‏ى فرهنگ مدرن است همراه و همزاد با گذر از گذشته به حال، نوآوری، تجدّد و سلیقه و مد است.

مدرنیته همواره خود را در ستیز و چالش با کهنگی، رکود، قدمت و سنّت و پیروی از هنجارهای پایدار قرار می دهد و کشش و تمایل آن به سوی تجدّد و نوآوری در فرهنگ و ارزش های اجتماعی است. بنابراین، مدگرایی و نوآوری در تفکر و رفتار (به معنای رایج آن) به عنوان نماد و اندیشه‏ى مدرنیسم قلمداد می شود و از آن جا که جوامع غربی مظهر مدرنیته و مدرنیسم بوده اند، فرایند مدرنیزاسیون (مدرن سازی) و اشاعه‏ى طرح ها و مدهای نو، در واقع با غربی سازی و غرب گرایی کاملاً هم افق و بلکه معادل خواهد بود، و این، خود می تواند از زاویه‏ى دیگر، رابطه‏ى مدگرایی و غرب گرایی را نشان دهد.

رسانه ها و ترویج مد و فشن ایران

می توان گفت که رسانه ها نقش بسزایی در صنعت مد و فشن ایران دارند.

شبکه های تلویزیونی، مطبوعات و پایگاه های فعّال اینترنتی شامل وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و مجازی، انواع مدهای جدید را تبلیغ می کنند و از این طریق، زمینه را برای گرایش خانواده ها و بخصوص جوانان و نوجوانان به سوی مدهای نو مهیا می سازند.

پدیده ای بنام غرب زده گی

غرب زدگی از پدیده هایی است که در کشورهای آسیایی، بخصوص خاورمیانه، کمتر به آن توجه شده است. مطالعه، تحقیق و تفحّص درباره ماهیت غرب و غرب شناسی به ندرت انجام شده است. غرب توانست با مطالعات مردم شناسی، باستان شناسی و زمین شناسی کشورهای شرقی را مورد کنکاش دقیق قرار دهد و با مطالعات شرق شناسی خود توانست ضربه های فرهنگی مهلکی بر آنان وارد سازد، به طوری که تمام شئونات اجتماعی آنان تحت تأثیر قرار گیرد  و این نشان از قدرت غرب دارد، بگونه ای که غربیان با استفاده از داده هایی که در اختیار دارند بصورت کاملا ارادی تعیین می کنند که کدام کشور و کدام منطقه چه بپوشند و چه مد و مدلی آرایش و یا پیرایش کنند.

متاسفانه در جوامع امروز مخصوصا در ایران، با توجه به بسته بودن فضای اجتماعی و برنامه بد تربیتی و مرگ خلاقیت در زمان رشد در مدارس، تبدیل به یک دستگاه گپی و یک جامعه بی تحرک شده اند و متاسفانه هیچ کس هیچگونه نوآوری در صنعت مد و فشن ایران نداشته و فقط با استفاده از شبکه های ارتباطی بدون کوچکترین خلاقیتی، شروع به کپی از سایر نقاط و فرهنگ های دیگر کرده و به جرات می توان گفت که یک فرهنگ غلط و سرشار از خطا را تربیت و از نسلی به نسل دیگ منتقل میکند.

امید است وب سایت فشن ایران بتواند گامی مثبت در جهت تغییر دیدگاه مخاطبان صنعت مد و فشن ایران بردارد.

                                                                                                            باتشکر، محمد غفاری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.